Pielęgnacja i czyszczenie

 1. Obuwie wymaga  starannej, systematycznej konserwacji, dzięki czemu wydłużymy jego żywotność, a skóra pozostanie miękka i elastyczna.
 2. Pranie i czyszczenie obuwia w wodzie skutkuje zniszczeniem wyrobu i utratą właściwości fizycznych surowców zastosowanych do ich produkcji.
 3. W przypadku wystąpienia plam, nie należy stosować środków piorących, wybielaczy lub rozpuszczalników.
 4. Należy pamiętać, że skóra nie jest materiałem wystarczająco odpornym na działanie czynników zewnętrznych – z łatwością przepuszcza wodę.
 5. Nie należy nosić mokrych butów.
 6. Skóra deformuje się pod wpływem wilgoci i buty tracą swoją właściwą formę i pasowność (rozmiar i tęgość).
 7. Obuwie należy przechowywać w warunkach dostępu powietrza, aby zapobiec pleśnieniu
 8. Obuwie musi być poddawane nie tylko czynnościom konserwacyjno – pielęgnacyjnym, ale także okresowym naprawom na koszt własny. Konieczność ta wynika z naturalnego zużywania się wyrobu i nawet buty najwyższej jakości należy oddawać do okresowego przeglądu (np. zelowanie, wymiana wierzchników, przeszycie przetartych linii szycia itp.)
 9. Elementy wymienne w obuwiu (np. wyściółki, wierzchniki tj. fleki itp.) nie podlegają uprawnieniom przewidzianym w obowiązujących przepisach.
 10. W obuwiu z wydłużonym czubem, naturalnym procesem może być powstawanie zagięć, przytarć lub załamanie nosków- w tym celu należy wypełnić tę część buta (np. papierem, ligniną, watą).
 11. Cechą obuwia wykonanego ze skóry zamszowej jest jego częściowe odbarwienie na zewnętrznej powłoce i nie stanowi to wady produktu, a jest jedynie naturalnym procesem użytkowania.

 

Prawidłowa pielęgnacja obuwia wymaga zachowania określonej kolejności wykonanych zabiegów:

 1. Obuwie przemoczone należy wypchać papierem i suszyć w temperaturze pokojowej w warunkach dostępu powietrza (z dala od źródeł ciepła).
 2. Zanieczyszczone obuwie należy oczyścić wilgotną szmatką lub gąbką, wysuszyć i dopiero wówczas konserwować,
 3. Na wysuszone wierzchy skór licowych i brzegi spodów obuwia należy nanieść niewielką ilość środka konserwującego na bazie wosku, najlepiej w kolorze wierzchu lub bezbarwnym.
 4. W celu uzyskania połysku, wierzchy obuwia należy wypolerować miękką szczotką kilka minut po ich zapastowaniu.
 5. Nie zaleca się past samopołyskowych (na bazie rozpuszczalników), które mogą uszkodzić powłokę.
 6. Przed nałożeniem kolejnej warstwy pasty, należy uprzednio usunąć poprzednią.
 7. Obuwie ze skór nubukowych i welurowych należy czyścić wyłącznie przeznaczoną do tego celu szczotką wykonaną z gumy lub włosia i miękkiego drutu, która doskonale oczyszcza i zapobiega osiadaniu brudu. Równie ważne jak samo czyszczenie butów z nubuku i zamszowych jest impregnacja skóry.
 8. Obuwie lakierowane należy przecierać wilgotną szmatką lub gąbką.
 9. Zabrudzenia na obuwiu wykonanym z materiałów włókienniczych należy czyścić gąbką zmoczoną w ciepłej wodzie z ewentualnym dodatkiem delikatnych środków piorących